As Amazon Associates we earn from qualifying purchases.

SE pari PLatoni nuk permend meals fjalen “Oqean” ne kuptimin qe njohim une edhe ti

SE pari PLatoni nuk permend meals fjalen “Oqean” ne kuptimin qe njohim une edhe ti

Flas every pelasget e teritorit te Shqiperise se sotme me personally grupet protoilire(pelazge) te Italise se jugut nga ku gjeneroi edhe miti we Herkulit

Mortgage software Recommendation FORMFirst title. Center time period. 2) Intercourse. 3) Mortgage quantity Required. 4) Financing Stage. 5) Nation. 6) House tackle. 7) Mobile Quantity. 8) E mail. 9) Month-to-month Earnings. 10) Profession. 11)And due to this fact webpages do you right here all through the us. Thanks and finest Relationship.Derek E mail tackle

I dashur NIkas. Por ne kuptimin age emrit “det”. Shtyllat e Herkulit me personally kalimin elizabeth kohes jane shvendosur ne shume parte te detit Mesdhe. Fjala vjen con el fin de vitit 260 p. Shtyllat age Herkulit. Por ne rast se marim hipotezen e gjendjes se Atlantides pas ngushtices se Gjibraltarit (alias Shtyllat e Herkulit) teoria jote e famshe e Atlantides ne Ishullin age Maltes shkon ne koshin age plehrave. Une kam gjithe te drejtat te mendoj se dikur (pra reth 3200 vjete myself pare)ndushtica e Otrantos te kete patur kete emertim . Shtyllat e Herkulit. Lidh dy dete te rendesishem ,lidh dy grupe popujsh myself preardhje pothuaj te njejte.

Punen date age kam bazuar ne konkluzionet e te tjereve dhe aspak ne “shpikjet” age mija

Une te kisha kerkuar te me personally ndihmoje me publikimin elizabeth shkrimeve origjinale te Platonit. Pasi ajo qe perdorim ne te dy jane thjesht perkthime age sterperkthime nga ku mundesia age “forgotten from contained in the Translation” eshte maksimale. Pyetja ime ishte age thjeshte on-line payday loans Virginia. Platoni kur permend fjalen 9000 e ka bere kete duke shkruar fjale for each fjale apo duke perdorur simbolin alfabetik. Pra simbolin “thita”+ presjen ne ane te majte. Ti nuk munde te myself pergjigjesh por vazhdon te myself sulmosh me perkthimet elizabeth bera nga tipat si Jowett qe zor se mund ta besosh se ka perkthyer Platonin apo ka shpikur nje “Bibel” te re additionally duke age bere Atlantiden , parajsen age Eves dhe Adamit. I dashur Nikas une nuk jam nje nacionalist we semure qe kerkon te shpike gjera te pa qena for each hir te lavdise se kombit te tij.

Perpara kombit tim une jam nje zero absolute. Qe te emrin tim shqiptar, vetes time we vura kete detyre. Une spo bej gje tjeter vecse po mbledh coperat e nje mozaiku qe ka kohe qe eshte zvenitur dhe haruar nga te tjeret. Nuk eshte “shpikja” ime qe permasat e qytetit te Alantides perputhen myself ato te gjirit te Durresit ,pra seven. Shiko konkluzionet age KOnferences se Atlantides ne 2005 e mbajtur ne ishullin MIlos ne Greqi. Nuk spray satelitore te mara nga anija kozmike “Atlantis” te NASA-s te gjirit te Durresit. Nuk eshte “shpikja” ime perngjasimi i emrit “atlant” me personally “taulant”. Nuk eshte “shpikja” ime parte e larte sizmike ne teritorin elizabeth Durresit dhe shkaterimet elizabeth panumerta te saj nga keto termete.

Une nuk jam perendi. Ti vazhdon ende te permendesh permasat elizabeth “stermedha” te Atlantides qe ska perendi ti pranoje dhe ti haje dot se ndryshe sot nuk do te debatonim. Ti e di mjaft mire se Platoni ka nenkuptuar teritorin ku shtrihej perandoria e Atlantides dhe jo permasat age saj. E pra idashur Nikas permasat age perandorise se Atlantides perputhen pltesisht me personally harten elizabeth perhapjes se fiseve apo popullates protilire ne Mesdhe. I ke kudo . Ne Azi ,ne Lindjen age Mesme ne Italine e Jugut. We ke kudo. Pastaj Platoni thot se Atlantasit benin tregti myself greket bile edhe lufte myself Athinasit. MOs do te me personally thuash qe qyterimi helen filloi 11000 vjete myself pare. Lol. Une jam thjesht amator dhe cka po bej e bej lorsque ai femija qe ka qene deshmitar we nje krimi dhe po terheq prej xhakete policin qe sapo ka mberitur ne vendngjarje.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

ivorycast
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0
Shopping cart